Kombucha

Kombucha je zkvašený čaj (zelený či černý) plný živých bakterií. Někdo ji popisuje jako lahodný nápoj a někdo (jako můj manžel) ji přirovnává k „drátěnce“ (=koktejl z rumu a octa).  Jedno je je jasné, kombuchu budete buď milovat nebo nenávidět. Má sladko-kyselou chuť a posiluje zdraví stejně jako jiné fermentované výrobky. O prospěšnosti kvašení jsem již napsala článek. Svůj osobní repertoár nyní rozšiřuji i o tento nápoj, který si dávám ve dvojdecce před snídaní. Také je šikovně využitelná jako rychlý zdroj energie (cukrů) po tréninku, tudíž bych ji doporučila namísto ovoce po docvičení.

Když jsem pročítala různé články o kombuše našla jsem takové, které ji vychvalují do nebes, i takové, které kombuchu popisují jako placebo. Já vám nevím, ale v průběhu fermentace, kdy nápoj jemně perlí, to vypadá, že v něm život je, a jeho chuť vás definitivně k životu probudí 🙂

Jediné, co kromě čaje a cukru, budete potřebovat, je mateční kombucha (gelovitá záležitost připomínající houbu) a trochu (asi 200ml) dozrálé kombuchy. Obojí lze zakoupit na internetu, nebo se můžete obrátit na někoho, kdo si kombuchu udržuje, jelikož při jejím kvašení vznikne dceřiná kombucha (další gelovitá usazenina na povrchu nápoje), kterou společně s dozrálým nápojem můžete pro kvašení také použít.

Při výrobě kombuchy je třeba používat čistých, sterilních pomůcek, aby se do ní nedostaly nečistoty a nevznikla plíseň.

Ingredience na 2 litry

  • 2 litry vody
  • 2 lžičky (30g) zeleného nebo černého čaje (podle toho bude mít nápoj také svou barvu)
  • 120g cukru (já použila kokosový, jelikož jsem si ho z dovolené za babku dovezla kilo, ale lze použít klasický bílý cukr, kvasinky ho zbaští a bude jich díky cukru víc 🙂 )
  • 200ml dozrálé, kyselé kombuchy
  • 1 mateční kombucha

Pomůcky

  • skleněná nádoba (plast na kvašení není ideální)

Příprava

Vodu přivedu k varu a nechám vylouhovat čaj. Pořádně ho promíchám s cukrem a nechám vychladnout na pokojovou teplotu. Pokojovou teplotu poznám tak, že v nápoji udržím bez problému ČISTÝ prst. Nápoj sliji do STERILNÍ skleněné nádoby (vypláchnu ji předem vařící vodou), přimíchám s dozrálou kombuchou a přidám mateční kulturu. Přikryji utěrkou a sepnu gumičkou, aby se do nápoje nedostaly žádné nečistoty. Nechám kvasit a jemně perlit na kuchyňské lince po celý týden.

Kvasný proces musí probíhat alespoň 7 dní při teplotě mezi 20-25°C. Lze slévat 8-10 den, ale časem si sami můžete podle chuti nápoje určit, kdy slévat. Čím déle kvasíme, tím kyselejší až octová chuť.

Hotový nápoj sliji přes sterilní (=vroucí vodou propláchnuté) sítko do skleněné karafy s víčkem a skladuji v lednici. V původní nádobě nechám mateční kulturu (nově vzniklou dceřinou kulturu mohu nechat také, nebo ji použít na přípravu nového dalšího nápoje) a asi 200ml dozrálé kombuchy, opět smíchám se sladkým čajem, a celý proces opakuji následující týden.

Vaše Maruška