Neprůstřelná káva paní Kafíčkové

Do dnes mi kolegyně z bývalé práce nepřestanou předhazovat historku „O důvěřivé Marušce a paní Kafíčkové“. Já jsem totiž docela lehký terč, když přijde na vtípky a každému všechno zbaštím i s navijákem. V práci jsme měli paní, která obstarávala náš automat na kávu – jak jsem mohla tušit, že se opravdu nejmenuje paní Kafíčková, ale je to přezdívka? Ostatní si domyslete sami 🙂

A teď k věci. Pro milovníky kávy tu mám super recept na lahodnou, krémovou variantu kávy bez mléka, která je bohatá na energii. Rozhodně to není můj vynález – neprůstřelnou kávu vymyslel a celou knihu o neprůstřelné dietě napsal pan Dave Asprey. Neprůstřelná káva se stala ve světě velmi populární. Kromě její opravdu skvělé chuti jí do karet hrají benefity v podobě okamžité energie ze zdravých tuků, které nemají vliv na hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňují funkce mozku.

Vzhledem k tomu, že se chystám projít programem Whole 30, kde není povoleno konzumovat mléko, neprůstřelnou kávu budu zařazovat pravidelněji. Posledně jsem ji během programu pila před tréninkem a byla mým dobrým zdrojem energie. Avšak nepohlížejte na tuto kávu jako na nějaký zázrak, který vás spasí. Váš jídelníček je vhodné mít upravený tak, aby byl bohatý i na jiné nutrienty, aby tělo čerpalo energii z tuků a káva neznamenala jen pouhé navýšení kalorií. Do paleo, W30 a nízkosacharidové diety se káva hodí velmi 🙂

Ingredience na 1 dávku

  • mletá zrnková káva (množství dle potřeby)
  • voda (cca 0,5l nebo dle potřeby)
  • 1 lžíce (10g) ghí nebo másla
  • 1 lžíce (10g) BIO kokosového tuku

Postup

Zrnkovou kávu zaliji potřebným množstvím převařené, horké vody a nechám 2-3 minuty zalité. Používám konvici se sítem, aby se dala káva krásně scedit.

neprustrelnakava3

Kávu naliji do mixéru, přidám ghí i kokosový tuk a krátce mixuji při vysokých otáčkách, aby se tuk smíchal s vodou (bez mixování to nejde, kdybychom kávu zamíchali jen lžící, zůstane na hladině mastný flek 🙁 )

Můžete vyzkoušet i další varianty kávy – jsou výborné též

  • Kokosový tuk + kakaové máslo
  • Kokosový tuk + hořká čokoláda
Vaše Maruška