Očistné dny a půsty

Milí Rutináci a milé Rutinačky,

mám pro vás novinku na Rutině. Od této středy (10.5.2017) budeme mít každou středu (až do začátku prázdnin) výzvu v podobě OČISTNÉHO DNU či nějaké formy PŮSTU.

Tyto dny zaujmou místo v našich dnech volna/na regeneraci (v našem týdenním cvičebním plánu vždy vychází na středu), abychom mohli načerpat síly, odlehčit trávení či jej v případě půstu nechat plně odpočívat. Ušetřenou energii tak mohou naše těla vynaložit do regeneračních a zotavovacích procesů, které přináší plno benefitů včetně detoxikace. Tělo by se také během těchto 24 hodin mělo dostat do tzv. stavu ketózy (jak používat papírky na měření ketózy se také dozvíte), kdy přepne ze spalování cukrů na spalování tuků, a tak příjemným bonusem (kromě těch zdravotních) může být i ztráta tělesného tuku –  a to před plavkovou sezónou uvítá určitě mnoho z vás 🙂

Já v očistných dnech a půstech vidím i možnost, jak pracovat se sebou, svou myslí a svou vůlí, kdy se s každým takovým dnem něčemu novému o sobě přiučím. Navíc po zvládnutých 24 hodinách bývá člověku báječně, nastává příval energie, včetně pozitivní nálady. Pro někoho to může znamenat i celkové nastartování lepších stravovacích návyků.

Vše ještě umocníme cvičením, které bude pomalejšího, nenáročného i silového charakteru (pozice z vývojové kineziologie, výdrže, protahovací cviky apod.) v kombinaci s dechovým cvičením, abychom okysličili a odkyselili náš organizmus, což podtrhne a podpoří celkovou očistu organizmu. Toto cvičení nám pomůže zahnat myšlenky na jídlo, celkově se odreagovat a oprostit od přemýšlení nad jídlem, a může nám tak pomoci zvládnou celý den v co největší pohodě.

Záměrně zařazuji první očistný den tuto středu, kdy je úplněk. První článek vystavím vždy nejpozději den předem, abyste se mohli připravit a případně zakoupit ingredience. Vyzkoušíme si dny na zelenině, dny o zeleninové šťávě nebo smoothies, javorový detox i 1 den o pouze čisté vodě. Tímto způsobem si můžete sami na sobě otestovat, co vám vyhovuje, případně se k nějakému dni vrátit, pokud třeba nedisponujete odšťavňovačem nebo smoothie mixérem.

Pro představu, se můžete podívat na náš poslední půst o zeleninové šťávě, který byl doplněn o dechový nácvik (bez videa). Všechny následné očistné dny budou vystaveny pro VIP členy pouze.

Pokud si nejste jisti, zda je očistný den pro vás vhodný, zeptejte se svého lékaře. Osobně doporučuji si předem rozmyslet, zda je tato forma dne pro vás vhodná i z hlediska psychiky a dodržení nějakého racionálního stravování i po ukončení celého dne – následné přejídání a nálety na ledničku nejsou žádoucí!

Co vás tedy tyto očistné dny čeká?

  • Článek s popisem celého očistného dne (včetně přípravy na tento den)
  • Recept na zeleninové jídlo či nápoj, který budeme v průběhu dne konzumovat
  • Cvičební „očistné“ video klidnějšího charakteru, včetně hlubokého dýchání (žádnou intenzitu ani dynamiku nečekejte)

Plán očistných dnů (každá středa až do letních prázdnin)

Data nahoře se postupně stanou odkazovými na aktuální článek. Každý článek bude ihned po vystavení viditelný mezi „novinkami“ na hlavní straně. 

Očistný den bude součástí týdenního cvičebního plánu jak pro pokročilé tak i začátečníky. Je samozřejmě na zvážení každého z vás, zda jej v aktuální den zařadíte. 

Vaše Maruška